Naršydami „Instagram“, turbūt matote, kaip žmonės metasi į ledo kubeliais į vonias, gauna šaltą dušą arba mėgaujasi šaltais ežerais. Nors šiuos įvykius galima laikyti tik socialinės medijos bumu, kūno įmerkimas į šaltą vandenį yra tradicinė procedūra, vadinama šalto vandens terapija, kuri yra krioterapijos forma.
Moksliniai tyrimai rodo, kad šalto vandens terapija naudojama kaip sveikatai naudinga ir gydoma procedūra. Ji turi gilias šaknis istorijoje ir dažniausiai taikoma skatinant gijimą po sužalojimų, mažinant sąnarių bei raumenų skausmus ir pagreitinant atsigavimą po fizinio krūvio, tarp kitų sveikatai teikiamų privalumų.
Šalto vandens terapijos istorija
Tūkstančius metų šaltas vanduo buvo įtrauktas į pasaulio kultūros tradicijas. Pavyzdžiui, senovės Graikijoje šaltas vanduo buvo naudojamas gydant ir atsipalaidavimui, o romėnų medicinos specialistas Klaudijus Galenas rekomendavo jį kaip būdą gydyti karščiavimą, kaip nurodyta 2022 m. vasarį Europos taikomosios fiziologijos žurnale.
Minėtoje apžvalgoje taip pat teigiama, kad XX amžiaus pradžioje gydytojas Edgaras A. Hinesas atliko tyrimus, kurie mums padėjo pažinti, kaip šalto vandens panardinimas veikia mūsų kūną, ypač tokiais aspektais kaip kraujospūdis ir autonomine nervų sistema – sistema, kuri reguliuoja automatiškai vykstančius kūno procesus, tokie kaip širdies darbas.
2000-ųjų metų pradžioje mokslininkų dėmesys sutelktas į šalto vandens naudą po treniruočių. Mathew Welchas, CSCS, Niujorko Specialiosios chirurgijos ligoninės specialistas, teigia: „Dažniausiai naujaisiais tyrimais nagrinėjama, kaip šaltas vanduo veikia kraujotaką, raumenų pažeidimus po pratimų ir ląstelinius procesus, sukeliančius skausmą.“ Dėl to daugelis aukšto lygio sportininkų pasirenka šaltą vandenį kaip atsigavimo po krūvio priemonę.
Neseniai Wimas Hofas prisidėjo prie šalto vandens terapijos populiarumo augimo. Vadinamas „Ledo žmogumi“, šis olandų ekstremalus sportininkas pasižymi įspūdingais šalčio iššūkiais, įskaitant plaukimą po ledu ir ilgalaikį buvimą ledo kubelių pilname konteineryje, kaip aprašyta jo svetainėje. Hofas sujungė savo šalčio patirtis į metodą, vadinamą Wim Hof metodu, kuris apima kvėpavimo technikas, šaltos terapijos seansus ir įsipareigojimą. Šio metodo šalininkai tvirtina, kad jis skatina energiją, stiprina imunitetą, gerina miegą ir pagreitina kūno atsigavimą.
Kaip veikia šalto vandens terapija
Kai kūnas patenka į šaltą vandenį, kraujagyslės pažeidžiamose vietose susitraukia, vadinamasis reiškinys yra vazokonstrikcija.
Be to, ledo vonios sukuria tam tikrą slėgį ant kūno – hidrostatinį slėgį, kuris skatina kraują tekėti į esminius organus, pavyzdžiui, širdį, smegenis ir plaučius, kaip parodė moksliniai tyrimai. Dėl to, kai daugiau kraujo nukreipiamas į šiuos organus, jis perneša daugiau deguonies ir maitinančių medžiagų.
Pasitraukus iš šalto vandens, tas pats kraujagyslių susitraukimas atsisako ir jie išsiplėtė – tai vazodilatacija. Dėl to, kraujas, praturtėjęs deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, vėl grįžta į audinius, padedant išvalyti šalutinius produktus, pavyzdžiui, pieno rūgštį, ir sumažinant uždegimus.
„Skausmas ar liga neįmanoma be uždegimo“, – primena Leary. Todėl uždegimą mažinantys metodai, toki kaip šalto vandens terapija, gali padėti įveikti įvairias sveikatos kliūtis.
Nuolatinis šalto vandens terapijos naudojimas gali teikti privalumų jūsų širdžiai ir kraujagyslėms. Kraujagysles supa raumenys, todėl, kaip stiprinant bicepsą jį lenkiant, taip pat ir šaltas vanduo stiprina kraujagysles. Tai ilgainiui gali pagerinti kraujo apytaką dėl geresnio kraujo tekėjimo per kūną.
Galite atlikti šalto vandens terapiją namie, gamtos vandens baseine ar sveikatos ir kūno priežiūros studijoje. Tačiau, jei norite naudoti šią terapiją po sužalojimų, sportuojant ar siekiant mažinti nuolatinį skausmą, geriausia tai daryti vadovaujant kineziterapeutui, chiropraktikui ar kitam sveikatos specialistui.